Asendushoolduse kolmas uudiskiri on teie ees

Sel aastal pühendus sotsiaalkindlustusameti asendushoolduse teavitustiim – Nadežda Leosk, Brigitta Davidjants ja Silja Oja – sellele, et hooldusperede vanemate, noorte ja spetsialistide hääl jõuaks meedias laiema avalikkuse ette. Nende lugude kuulamine ja jagamine on olnud jõustav ja ilus kogemus ning loodame sellega jätkata ka edaspidi. Suur ja südamlik tänu kõigile, kes on jaganud meiega oma kogemusi ning aidanud kaasa oluliste sõnumite levitamisele!

loe edasi
 
 
 
 

Asenduskodu kasvataja Marina Sepp: soovin, et me märkaks ja tunnustaks rohkem inimlikku headust

Mida teha, et ühiskond oleks tervem? „Kui tahame tervemat ühiskonda, tuleb tegeleda rohkem iseendaga, oma vaimse tervise hoidmisega. Vaadata üle hoiakud ja väärtused. Soovin, et märkaksime ja tunnustaksime rohkem inimlikku headust. Sõnal on suur jõud, aga hea sõna tuleb teise inimeseni viia. Hea sõna võib muuta inimese päeva, aga ka elu. Me kõik oleme iseenda disainerid, loome paremat versiooni endast. Kui iseendaga tegeleme, end paremaks muudame, puudutab see teisigi, sest oleme kõik ühenduses,” ütleb Marina Sepp.

loe edasi
 
 
 
 
 
 

Kahe isaga kasvav poiss: „Mina valisin nemad välja“

Asenduskodust Raineri ja Kristo peresse jõudnud Martin on praegu 14-aastane. Martin on kogenud oma elus tõsiseid kaotusi. Algul jäi ta ilma bioloogilisest emast, siis kaotas ta ka teda vahepeal kasvatanud kasupere. 9-aastasena asenduskodusse naasnuna ootas ta kaks aastat, kuni tulid Rainer ja Kristo, kes elu poolt vintsutatud lapsele kodusoojust pakkusid ja tema hoolduspere vanemateks hakkasid.

loe edasi
 
 
 
 
 
 

Kui võtad perre lapse, ole valmis võtma vastu ka tema „seljakott“. Anna ja Maria lugu

Anna on 26-aastane naine, kes õpib magistrantuuris sotsiaaltööd ja töötab asenduskodus kasvatajana. Tema lapsepõlv oli keeruline. 13-aastaselt, kui ta oli teismelise tüdrukuna inimestes ja maailmas pettunud ning ise murdumas, kohtus ta Mariaga – Ida-Virumaal elava hoolduspere emaga. Maria oli esimene inimene, kes teda päriselt kuulas ja keda huvitas Anna lugu. Mariast sai Anna ema.

loe edasi
 
 
 
 
 
 

Kuidas toetada koolilast, kes ei kasva sünniperes?

Mitmed Eesti pered on avanud oma südame ja koduukse lastele, kes pole sündinud nende peres. Nad on neile lastele hooldusperevanemad ja pakuvad neile asendushooldust. Paljudel juhtudel on sellistel peredel pedagoogiline või sotsiaalvaldkonna taust. Miks on just haridustaustaga inimesed valmis pakkuma kodu lastele, kellele nad pole sünnivanemad? Ning millised on sel teekonnal nende tugevused?

loe edasi
 
 
 
 
 
 

Kohtla-Järve lastekaitse peaspetsialist: teismelistele on raskem uut peret leida, aga kõik on võimalik

„Kui teismeline on kaotanud usalduse täiskasvanute vastu, on ta nagu keras siilike, torkiv, aga kui ta tunneb, et temast hoolitakse, siis see sulatab ta südame,“ usub Kohtla-Järve lastekaitse peaspetsialist Aljona Kazakova, kes seisab juba viiendat aastat oma sünnilinnas Kohtla-Järvel laste huvide eest.

loe edasi
 
 
 
 
 
 

Sotsiaalkindlustusameti taskuringhääling #jutusoniva

Kuula asendushoolduse teemalisi podcaste! Oleme idee eest tänulikud oma heale partnerile, MTÜ-le Oma Pere.

head kuulamist
 
 
 
 
 
 

Sotsiaalkindlustusamet pakub tööd lapsendaja- ja hoolduspere hindamise peaspetsialistile

Pakume täiskoormusega tööd meie Põhja või Ida piirkonna esindustes, kuid sinu tööpiirkond on kogu Eesti, seega ole valmis siselähetusteks. Kandideerimise tähtaeg: 15. detsember.

loe edasi
 
 
 
 
 
 

Asendushoolduse tugiteenustest 2021. aastal

Maarja Kuldjärv teeb ülevaate, kuidas toimivad asendushoolduse tugiteenused 2021. aastal.

loe edasi
 
 
 
 
 
 

MTÜ Igale Lapsele Pere koolitused

MTÜ Igale lapsele Pere kutsub koolitustele „Traumapädeva hoolduse programm“ ja „Building Underdeveloped Sensorimotor Systems“ ning seminarile „Terapeutiline vanemlus - traumeeritud lapse kasvatamise uus katse“.

loe edasi
 
 
 
 
 

Kõik asendushooldust puudutavad küsimused, ettepanekud ja uudised on oodatud:

 

Nadežda Leosk
Asendushoolduse talituse nõunik
Sotsiaalkindlustusamet
nadezda.leosk@sotsiaalkindlustusamet.ee
+372 5190 3179

 

Oleme tänulikud, kui leiate aega lugudega tutvuda ning kolleegide, lähedaste ja tuttavatega jagada, kasutades selleks näiteks sotsiaalmeediat. Ehk inspireerivad need lood teisigi pakkuma kodu, hoolt ja armastust lapsele, kes ei saa kasvada oma vanematega.

 

Rohkem infot asendushoolduse kohta, sh teemakohane kirjandus ja artiklid: tarkvanem.ee/kasupere.

 

Будем очень благодарны, если вы найдёте время, чтобы ознакомиться с историями семей и поделитесь ими с коллегами, близкими и знакомыми. Возможно, эти истории тронут ещё кого-то и направят на мысли о возможности стать приемными родителями ребёнку, который по каким-то причинам не может расти в своей родной семье.

 
 
 
 
 
 

Воспитательница замещающего дома Марина Сепп: хотелось бы, чтобы мы чаще замечали человеческую доброту

Марина Сепп 35 лет работает с детьми, начав санитаркой в детском доме в Тарту. Сегодня она работает воспитательницей в замещающем доме* «Mäe-kodu».

читай далее
 
 
 
 
 
 

Мальчик, который растет в семье, где есть целых два отца: «Это я их выбрал»

Мартину, который пришел в семью Райнер и Кристо из замещающего дома**, сейчас 14 лет. На долю Мартина выпали тяжелые потери. Сначала он лишился биологической матери, позже потерял и приемную семью, в которой жил какое-то время. В девять лет Мартин снова вернулся в замещающий дом. Целых два года он ждал, пока не появились Райнер и Кристо, которые смогли предложить пережившему такие потери и переживания ребенку семейное тепло и стали его приемными родителями.

читай далее
 
 
 
 
 
 

«Принимая ребенка в семью, будьте готовы принять и «багаж» с его прошлым ?». История Анны и Марии

Анна — молодая женщина 26 лет, которая учится в магистратуре по специальности «социальная работа» и работает воспитательницей в замещающем доме. Детство самой Анны было сложным. Когда 13-летним подростком она разочаровалась в людях и в жизни и почувствовала себя надломленной, она встретилась с Марией — приемной мамой, которая живет в Ида-Вирумаа. Мария оказалась первым человеком, который по-настоящему выслушал Анну, ее по-настоящему заинтересовала история девочки. Мария стала для Анны матерью.

читай далее
 
 
 
 
 
 

Как поддержать школьника, который не живёт в своей родной семье?

В Эстонии есть семьи, открывшие свои дома и сердца детям, которые по каким-то причинам не могут жить вместе со своими родными родителями. Они являются попечительским, т.е. приемными родителями для этих детей. 

Во многих случаях такие семьи имеют опыт педагогической или социальной работы. Почему именно люди из сферы образования готовы предложить дом детям, рожденным от других родителей?

читай далее
 
 
 
 
 
 

Главный специалист по защите детей Кохтла-Ярве: подросткам тяжелее найти новую семью, но все возможно

«Подросток, потерявший доверие к взрослым, может быть колючий, словно ежик, свернувшийся в клубочек, но если он почувствует, что о нем заботятся, это растопит его сердце», – уверена Алена Казакова, главный специалист Кохтла-Ярве по защите детей, которая призывает людей смелее брать на себя роль попечительской, т.е. приемной семьи и для подростков, которые не могут расти в родной семье.

читай далее
 
 
 
 
 

Uudiskirja väljaandmist toetatakse Euroopa Sotsiaalfondi 2014–2020 projekti „Asendushoolduse kvaliteedi tõstmine“ vahenditest.